K&N RU-5040 Universal Air Filter - 89mm
KNN-RU-5040
Offer a price
Ask a question
The indicated delivery time is for informational purposes and is given as an approximate delivery time if the item is available in the supplier's warehouse. More about Ordering terms. If you would like to confirm the delivery time, please send us a message.
Each payment
Apmaksājiet savus pirkumus 3 vienādās daļās, 3 mēnešu laikā. Bez procentiem vai komisijas maksas. Vienkārši maksājiet vēlāk! https://trackday.eu/esto-3
Shipping in Latvia
Orders up to 50 €
to Omniva or DPD parcel locker
to Omniva or DPD parcel locker
4,50 €
Orders over 50 €
to Omniva or DPD parcel locker
to Omniva or DPD parcel locker
3.00 €
Courier delivery
9.00 € - 12.00 €
Description
RU-5040 Universal Air Filter - 89mm
| Base Outside Length | 8.5 in (216 mm) |
| Base Outside Width | 5.25 in (133 mm) |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Inside Diameter | 3.5 in (89 mm) |
| Flange Length | 0.75 in (19 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Height | 5.5 in (140 mm) |
| Top Outside Length | 6.25 in (159 mm) |
| Top Outside Width | 4 in (102 mm) |
| Top Style | Metal |
| Top Material | Chrome |
| Air Filter Shape | Oval Straight |
| Flanges | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Oval Tapered Universal Air Filter |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-Oiling Amount | 1.3 oz (38 ml) |
| Air Filter Large End Diameter | 6.25 in (159 mm) |
| Product Box Height | 8.6 in (218 mm) |
| Product Box Length | 8.4 in (213 mm) |
| Product Box Width | 8.3 in (211 mm) |
Specification
| Manufacturer | K&N |
|---|---|
| Style | Oval Conical |
| Inside diameter | 89mm |
| Filter lenght | 143mm |