K&N RU-0980PK Air Filter Wrap
KNN-RU-0980PK
Offer a price
Ask a question
The indicated delivery time is for informational purposes and is given as an approximate delivery time if the item is available in the supplier's warehouse. More about Ordering terms. If you would like to confirm the delivery time, please send us a message.
Each payment
Apmaksājiet savus pirkumus 3 vienādās daļās, 3 mēnešu laikā. Bez procentiem vai komisijas maksas. Vienkārši maksājiet vēlāk! https://trackday.eu/esto-3
Shipping in Latvia
Orders up to 50 €
to Omniva or DPD parcel locker
to Omniva or DPD parcel locker
4,50 €
Orders over 50 €
to Omniva or DPD parcel locker
to Omniva or DPD parcel locker
3.00 €
Courier delivery
9.00 € - 12.00 €
Description
- This product wraps your air filter with an additional pre-filter
- Extends service interval of your K&N filter in dusty conditions
- Durable polyester material with stitched elastic openings
- Cleanable with K&N Filter Cleaner
Product Specifications
| Wrap Type | Precharger |
| Color | Black |
| Material Used | Polyester |
| Inside Diameter | 7 in (178 mm) |
| Height | 3 in (76 mm) |
| Closed Top | Yes |
| Package Contents | 1 PreCharger Wrap |
| Package Quantity | 1 |
| Air Filter Shape | Round |
| Product Style | Filter Wrap - Round Straight |
| Weight | 0.1 lb (0 kg) |
| Product Box Height | 1.5 in (38 mm) |
| Product Box Length | 5.25 in (133 mm) |
| Product Box Width | 6.25 in (159 mm) |
Specification
| Manufacturer | K&N |
|---|