Powersprint HF 63.5mm Race Catalytic Converter 200 (1100°C)
PWS-902017
Offer a price
Ask a question
The indicated delivery time is for informational purposes and is given as an approximate delivery time if the item is available in the supplier's warehouse. More about Ordering terms. If you would like to confirm the delivery time, please send us a message.
Each payment
Apmaksājiet savus pirkumus 3 vienādās daļās, 3 mēnešu laikā. Bez procentiem vai komisijas maksas. Vienkārši maksājiet vēlāk! https://trackday.eu/esto-3
Shipping in Latvia
Orders up to 50 €
to Omniva or DPD parcel locker
to Omniva or DPD parcel locker
4,50 €
Orders over 50 €
to Omniva or DPD parcel locker
to Omniva or DPD parcel locker
3.00 €
Courier delivery
9.00 € - 12.00 €
Description
- 200 CPSI
- For petrol engines up to 4.0 liters
- Max 1100°C
- Inlet/Outlet size - 63.5mm
Universal "Hi-Flow" motorsport and racing Catalytic Converter with 200 cpsi metal monolith. Conical pipe connections and lambda probe connection. Suitable for petrol engines up to 4.0 liters. Can be used up to 5.9 liters with 2 pieces in parallel. Temperature range of use up to max. 1100 ° C. MIG welded pipe connections and soldered monolith for higher mechanical stress capacity.
Specification
| Manufacturer | Powersprint |
|---|---|
| Emission Standard | Euro 3/4 |
| Engine Capacity | Up to 4.0L |
| Body Shape | Round 4''/101.6mm |
| Inlet/Outlet Configuration | Center/Center |
| Outlet Diameter | 63.5mm/2.50'' |
| Lambda Sensor | Single |
| Inlet Size | 63mm |
| Body Length | 115mm |
| Overall Length | 295mm |
| Body Height | 101.6mm |
| Body Width | 101.6mm |