Powersprint 76mm Catalytic Converter 200CPSI (1100°C)
PWS-902117
Offer a price
Ask a question
The indicated delivery time is for informational purposes and is given as an approximate delivery time if the item is available in the supplier's warehouse. More about Ordering terms. If you would like to confirm the delivery time, please send us a message.
Each payment
Apmaksājiet savus pirkumus 3 vienādās daļās, 3 mēnešu laikā. Bez procentiem vai komisijas maksas. Vienkārši maksājiet vēlāk! https://trackday.eu/esto-3
Shipping in Latvia
Orders up to 50 €
to Omniva or DPD parcel locker
to Omniva or DPD parcel locker
4,50 €
Orders over 50 €
to Omniva or DPD parcel locker
to Omniva or DPD parcel locker
3.00 €
Courier delivery
9.00 € - 12.00 €
Description
Diameter: 100mm
Inlet/Outlet: 76mm
Monolith metal substrate construction
200 CPSI
For engines up to 4.0 L
Max temperature: 1100°C
Specification
| Manufacturer | Powersprint |
|---|---|
| Emission Standard | Euro 3/4 |
| Engine Capacity | Up to 4.0L |
| Body Shape | Round 4''/101.6mm |
| Inlet/Outlet Configuration | Center/Center |
| Outlet Diameter | 76mm/3.00" |
| Lambda Sensor | Single |
| Inlet Size | 76mm |
| Body Length | 115mm |
| Overall Length | 290mm |
| Body Height | 101.6mm |
| Body Width | 101.6mm |